Autem skrz jihozápad USA: Část první
Bohužel jsme měli jen 8 dní a hodně velké oči. Půjčeným mustangem jsme najeli 4112 kilometrů, projeli 3 parky, 3 velká města a viděli neskutečné proměny krajiny. Amerika je barevná a úžasná. Taky je ale na pěkných místech výrazně přelidněná a po pár dnech se tam cítíte naprosto nezdravě.
Ráno jsme přistáli ve Vegas, rovnou si půjčili auto a za pár hodin dorazili do Grand kaňonu. Vzali jsme to jižní stranou na vyhlídku South Rim. Zhruba hodinu jsme žasli nad rozměry kaňonu. Z fotek to moc nevynikne, ale je to šíleně obrovská díra žíhaná tóny oranžové, červené, růžové a fialové barvy. Vyhlídka byla plná turistů, ale když jsme pak jeli kolem kaňonu dál, našli jsme několik lepších (ne příliš známých) míst s minimálním počtem lidí. Doporučujeme třeba vyhlídku na Grandview point. Bonusem cesty národním parkem bylo, že jsme přímo u silnice potkali divokou zvěř. Vstup do parku stál 30 dolarů za auto. My jsme si ovšem vzhledem k našim plánům koupili za 80 dolarů rovnou roční vstup, který platí ve všech národních parcích USA.
Na území indiánů
Byl to dlouhý den v autě. Večer jsme stihli dorazit až k Monument Valley. Na přespání Ondra zvolil autentickou indiánskou hliněnou chatrč Hogan (Oljato Monument Valley). Pokud ji budete chtít zkusit, je třeba ji booknout aspoň měsíc předem. Chatrč se nachází doslova vedle Monument Valley, takže když vstanete půl hodiny před úsvitem a otevřete dveře, spatříte nádhernou siluetu hor. Dorazit do nich stihnete přesně na východ slunce, který maximálně doporučujeme. Nic lepšího tam zažít nemůžete.
V Monument Valley jsme strávili 2-3 hodiny. Vstup stál 8 dolarů na osobu. Prašnou a kamenitou cestou se tam projíždí velmi pomalu, obzvlášť máte-li nízký sportovní vůz. Neskutečná ranní panoramata si ale chcete užít, takže stejně nikam nespěcháte. Pokud nechcete jet spodem (přímo kolem skal) a stačí vám ranní vyhlídka, nemusíte platit vstup. Stačí když projedete bránou před 6 hodinou ranní, kdy tam ještě není prodejce.
Z údolí jsme vyrazili přes filmový point, kam doběhl Forest Gump, až k vyhlídce Goosenecks a pak cestou zpět jsme se ještě zastavili u Mexican hat – skály připomínající sombréro. Všechny tři místa stály jen za krátkou čtvrthodinová zastávku. Forest Gump point a Mexican hat jsou zdarma. Za auto na vyhlídku Gooseneck zaplatíte 5 dolarů, je jedno kolik osob v autě je.
Oranžová paráda
Protože jsme začali den v 5 ráno, v pohodě jsme stihli ještě hodinovou prohlídku v Antelope kaňonu. Nádherné oranžově zbarvené stěny vodou vymletého kaňonu jsme chtěli vidět hodně. Jelikož byly v období naší cesty nárazové deště, do hlavního Antelope kaňonu turisty nepouštěli. Smělo se jen do okolních kaňonů, nesoucích stejné jméno, ale ležících výše. Popravdě nám to vůbec nevadilo.
I vedlejší kaňony byly nádherné, naše očekávání zcela naplnily a ještě byly o polovinu levnější. Vstup na osobu byl 50 dolarů. U základního Antelope kaňonu (upper i lower kaňon) je to dokonce 100 dolarů na osobu. Rezervace je tam třeba dost předem a stejně vám to kvůli valící se vodě mohou zrušit. S naší výpravou šlo mnoho turistů, kterým původní prohlídku zrušili. Vedlejší kaňony lze koupit na místě, hodinu předem.
Stejný den jsme stihli ještě tříkilometrovou procházku na vyhlídku Horseshoe bend. Parkování pro auto tam vyšlo na 10 dolarů a pohodovou chůzí jsme měli za hodinu hotovo včetně focení a prohlížení. Byl tam krásný kontrast oranžových skal a zelené vody. Záhyb řeky nesoucí název “koňská podkova” nám tak trochu připomněl naši středočeskou vyhlídku Máj. Večer jsme už jen unaveně dojeli na levnější ubytování do města Kanab (hotel La Quinta by Wyndham) a šli brzy spát. Další den nás čekal další brzký start.